شنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۷، ۱۰:۱۰ ق.ظ

پيشنهاد سردبير

پربحث ترين ها

پربازديدها

۰

حفظ قرآن به زندگیم هدف داده است

 مصاحبه ها ستاد استان

حفظ قرآن به زندگیم هدف داده است

میثم امیدیان، حافظ کل قرآن کریم در استان  چهارمحال و بختیاری هدفمند شدن زندگیش در پرتو حفظ قرآن کریم را یکی از اثرات حفظ این کتاب آسمانی برشمرد.

گفت و گو اداره امورقرآنی تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری با حافظ کل قرآن کریم که طی یک سال در موسسه بیت الاحزان مشهد موفق به حفظ کل قرآن کریم شده است.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

میثم امیدیان دهکردی متولد  1371، دارای مدرک کارشناسی مدیریت و کارشناس علوم قرآنی ، اهل شهرکرد و در حال حاضر مسئول واحد قرآنی – فرهنگی موسسه اهل بیت هستم .

برنامه حفظ قرآن شما به چه نحو و از چه سنی بوده است؟

از دوران بچگی کلاس های قرآن را شروع کردم و در دوران دانشگاه موفق به حفظ نیمی از قرآن شدم و سپس در موسسه شبانه روزی حفظ یک ساله بیت ا لاحزان حضرت زهرا سلام الله علیه مشهد مقدس موفق به حفظ کل قرآن کریم شدم.

حفظ قرآن چه تاثیری در زندگی روزمره شما داشته است؟

به طور کلی حفظ قرآن باعث شده که از وقتم به خوبی استفاده کنم ؛ نمونه آن در دانشگاه و فارغ التحصیلی در رشته مدیریت با معدل17،1 در مقطع کارشناسی که همزمان با حفظ نیمی از قرآن بود ، هدف دادن به زندگی مورد بعدی بود که از برکات حفظ قرآن کریم است.

از همه مهم تر اینکه در همه امور خداوند را ناظر کارهای خود می دانم و از ابزارهای انسانی در زندگی ام در راستای رسیدن به خواسته به کلی اجتناب می کنم ، هر کس برخدا توکل کند خدا برایش کافی است.

عامل موفقیت خود را در زمینه حفظ قرآن چه می دانید؟

برنامه تلویزیونی سید محمد حسین طباطبایی (علم الهدی) و همچنین دستورات مقام معظم رهبری (مدظلله العالی) مبنی بر تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم در کشور و همچنین فرموده این بزرگوار که فرمود: ( حاضر بودم اگر چیزی از امور معنوی داشتم بدهم و حفظ قرآن را بگیرم) . همچنین سفارش های علمی بزرگی مانند علامه حسن زاده آملی پیرامون حفظ کتاب الله و دیگر عرفا می باشد.

در زمینه حفظ قرآن برای آینده چه برنامه ای دارید؟

ان شاء الله به حول و قوه الهی قصد تاسیس موسسه حفظ یک ساله شبانه روزی  را در استان و سپس در خارج از کشور و تحصیل و دریافت مدرک دکتری علوم قرآن و حدیث را دارم و به امید خدا بتوانم تا جایی که می توانم قرآن را به مدارس ، دانشگاه هاحوزه های علمیه و ادارات  و دریک کلام تا جایی که می توانم جامعه را در راستای گسترش فرهنگ قرآنی و افزایش سواد قرآنی پیشگام کنم به طوری که حداقل کارمندان و باسوادان جامعه توان روخوانی صحیح قرآن کریم را پیدا کنند و اخلاق قرآنی داشته باشند.


چه توصیه ای به هم سن و سال های خودت دارید؟

قرآن را و حفظ قرآن را در هر سن و سالی شروع و برکات آن را برای همگان توضیح دهند و اینکه قرآن تنها موقع سال تحویل و عید نوروز باز نشود و کل سال به فراموشی سپرده شود و دریک کلام انس دائمی با قرآن تنها از طریق حفظ  و مرور آیات انجام می گیرد. دغدغه نشر قرآن را داشته باشند چرا که به فرموده امام خمینی( ره): « مشکل بزرگ مسلمین و کشورهای اسلامی دوری از قرآن است» . تمامی مشکلات جامعه ما از جمله بیکاری، اختلاس و وضع نامناسب فرهنگی همگی به خاطر دوری از قرآن کریم  و در نتیجه سیاست گذاری اشتباه است . نکته آخر، اینکه به شایعات پیرامون اشخاص قرآنی توجه نکنند و به اهمیت این سرمایه بزرگ توجه کنند.

در حال حاضر مشغول چه فعالیت های هستید و پیشنهاد جنابعالی به عموم جامعه چیست؟

هم اکنون مسئول امور واحد قرآنی- فرهنگی موسسه اهل بیت(ع) هستم و پیشنهاد این جانب به مسئولین این است که فضایی را فراهم کنند تا بتوانم از داشته های قرآنی به نحو مطلوب استفاده کرده و در انتقال این دانسته ها به دیگران تلاش نماییم، چرا که برای این کار نیاز به محیا بودن برخی مقدمات است که متاسفانه وجود ندارد و این در حالی است که می بایست به قرآن بیشتر بها داد و خدایی نکرده شامل آیه 30 سوره فرقان نشویم که پیامبر (ص) خطاب به خداوند می فرماید: « ان قومی اتخذوا هذالقرآن مهجورا »، همچنین اگر در به کار گیری نیروهای متخصص در هر رشته دقت بیشتری شود که در پست های مناسب قرار گیرند قطعا بازدهی بیشتری خواهد داشت.

زیبا ترین آیه قرآن از نظر شما  کدام آیه است؟

زیبا تریت آیه قرآن به نظر من این آیه است که می فرماید:« بدی را با خوبی جواب دهید آنگاه خواهی دید که میان تو و آن کس که با تو دشمن است رابطه گرم و صمیمی می شود» سوره مبارکه فصلت آیه 34

شما چه تجربه خاصی در روند حفظ قرآن داریدکه برای دیگران مفید باشد؟

در زمینه حفظ قرآن کریم اراده و برنامه ریزی صحیح مهم است ولی به نظر بنده مهمتر از آن استاد خوب و دلسوز است که روش های صحیح حفظ قرآن کریم را بداند و خودش به صورت صحیح قرآن را حفظ کرده باشد و به دیگران آموزش دهد .

حفظ قرآن باید سر کلاس باشد و مربی باید تمامی انرژی خود را برای کلاس بگذارد و قرآن آموز را با روش صحیح حفظ آشنا کند . حفظ در منزل و ارائه آن سر کلاس از نظرمن اصولی نیست
تجربه مهمی که من از کلاس های حفظ دارم این است که  کلاس حفظ باید حتی المکان خصوصی یا نهایتا 3 نفر باشد چرا که حافظه و سرعت یادگیری افراد متفاوت است  وهمچنین اگر تعدا قرآن آموز سر یک کلاس زیاد باشد مربی فرصت نمی کند وقت لازم را برای هر قرآن آموز اختصاص دهد.

 
آیا تا به حال در مسابقات قرآنی شرکت کرده ای؟ و چه رتبه هایی کسب کرده اید؟
مسابقات که خیلی زیاد شرکت کردم و تعداد آنها الان در ذهنم نیست ولی چندتایی که در خاطرم مانده است اینها هستند: نفر اول مسابقات اوقاف – دانشجویی، نفر اول حفظ 20 جزء جشنواره قرآن و عترت ارشاد اسلامی، نفر اول جشنواره منهاج،  نفر دوم کشوری مسابقات ورزش و جوانان و همچنین گواهینامه حفظ قرآن کریم از سازمان دارالقرآن کشور در طرح ( اعطای مدرک تخصصی به حفاظ ) و گواهینامه حفظ کل قرآن از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز دارم . 

پشنهاد شما برای گسترش فرهنگ حفظ قرآن در جامعه چیست؟

در کشور تقریبا برای هر کاری وزارتخانه وجود دارد به نظرم اگر برای قرآن و عترت هم وزارتخانه ای تاسیس شود خیلی خوب است و همچنین اگر حفظ قرآن جزء دروس اصلی مدارس و دانشگاه ها شود و هر دانش آموزی روزانه 2 آیه قرآن حفظ کند و هر دانشجوی روزانه نصف صفحه قرآن را حفظ کند یک دانش آموز بعد از 5 سال و یک دانشجو بعد از 4 سال حافظ کل قرآن کریم می شود.

علاوه براینها همان طور که برای استخدام در داستگاه های اجرایی امتیازات مختلفی قائل می شوند برای حفظ قرآن هم امتیازی قرار دهند.

کلام پایانی شما؟

ان شاء الله روزی آقا امام  زمان(عج) ظهور کند و جامعه قرآنی در پناه ایشان باشیم و همچنان که مقام معظم رهبری(مدظله العلی) به اهمیت حفظ قرآن بارها اشاره کردند همه دوستان و مخاطبین نسبت به حفظ این سرمایه عظیم بیشتر اهمیت دهند و وقت بیشتری برای این مهم بگذارند.

در پایان لازم است از خانواده عزیزم که در این راه کمک کار من بودند تقدیر و تشکر کنم و برای همه بشریت آرزوی سربلندی و عاقبت بخیری در پناه قرآن دارم ان شاءالله .

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

شبکه های اجتماعی